> 2017 - NABBA NATIONAL Results

 

         
                 
             
                 
             
                 

'The Rock 95.4FM', 'The Edge 93.0 Manawatu',

'Copthorne Hotel', 'Helloworld',

'Hannah & Young Printers' & 'Nothing Naughty'

proudly presents the

2017 NABBA New Zealand National

Bodybuilding Championships
- 21st-22nd October 2017, Palmerston North. -

 
 

Ms. NABBA NZ Shape - Tracy Coyle (Hawke's Bay)

Ms. NABBA NZ Physique - Tina Merriman (Bay of Plenty)
Mr. NABBA NZ Athletic - Anthony Bowen (Waikato)
Ms. NABBA NZ Figure - Janine Haywood (Counties-Manukau)
Mr. NABBA NZ Physique - Sitani Kulu (Auckland)
Mr. NABBA NZ Body-Board Shorts - Troy Pain (Wellington)

 

Teenage Men
1. Yaki Alofa
2. Varn Hiko
3. Keegan Morten
4. Tytin Smith

 

Grandmasters 65+
1. Greg Bigg
2. Jeremy Hornibrook
3. Jack Apelu
 

Novice Athletic Short
1. Danny Grey


Novice Athletic Tall
1. Marius Ansorge


Masters Athletic 40+
1. Anthony Bowen

 

Masters Athletic 50+
1. Jacky Burtin


Open Athletic Short
1. Jesse Mclachlan

 

Mr. Body-Board Shorts
1. Troy Pain
2. Michael Herrera
3. Ettienne Nelson

 

Junior Men
1. Elijah Matalomani
2. Joe Pearce


Novice Physique Men Short
1. Ricky Nandwani

 

Novice Physique Men Tall
1. Sitani Kulu
2. Alex Spenceley
3. Lynn Collins
4. Vignesh Rajasekaran

 

Master 40+
1. Clint Ashburner
2. Nigel Randell
3. Wayne Lather
4. Austin Taituha
5. Don Poloa


Masters 50+
1. Mathew Matenga

 

Open Physique Men Short
1. Daniel Foulkes
2. Andrew Murray


Open Physique Men Tall
1. Chris Bateman
2. Tawhiri Walsh

 

Best Male Performance

1. Daniel Foulkes – Manawatu/Wanganui

Novice Figure Tall
1. Laura Bungard
2. Beata Todd
3. Stephanie Gibb
4. Jess Sheppard
5. Kim McQueen
6. Jose Marshall

 

Physique Women 40+
1. Lisa Williams
2. Lara Crosby
3. Vicky Boswell
4. Sarndra Szpetnar

 

Novice Figure Short
1. Krista Adams
2. Hana Harland
3. Clayre Watt
4. Theresa Dodd

 

Novice Shape
1. Francesca Mackenzie
2. Avonlea Butcher
3. Nicole Wright
4. Kim Nagle
5. Sidney Santo
6. Sophie Wiseman
Out of Top Six
Sarah Bowring
Hannah Pomana
Devon Kendall
Nathalie Van Weers

 

Novice Physique Women Short
1. Tania Lightfoot


Novice Physique Women Tall
1. Trish Ross
2. Juana Vincent
3. Joenella Hiko

 

Figure 40+
1. Karlene Baker
2. Ania Gratkowski
3. Janet Hodgetts
4. Linda Lelieveld
5. Jayne Pulman

 

Physique Women 50+
1. Wendy Sole
2. Denise Freeman
3. Sheryl Summers
4. Bebe Hewitt


International Physique Women
1. Tina Merriman

 

Open Shape
1. Tracy Coyle
2. Victoria Cox
3. Danielle Jolliffe
4. Charmaine Jonson
5. Nicola Woods

 

Open Figure Short
1. Shannon Booth
2. Hannah Mauchline
3. Ngahuia Bristowe


Figure 50+
1. Carol Sequeira
2. Maureen Thomas
3. Katy Juretich
4. Audrey O’Keefe

 

Open Figure Tall
1. Lyn Wright
2. Maria Oliphant-O’Donnell


International Figure
1. Janine Haywood
2. Donna Randell

 

Best Female Performance

1. Krista Adams – Manawatu/Wanganui

 
Nationals Provincial Trophy Top Region

1. Bay of Plenty
 

Mixed Pairs
1. Clint Ashburner & Tina Merriman
2. Nigel & Donna Randell
3. Greg Bigg & Sheryl Summers