> 2016 - NABBA North Harbour  Results

 

   
         

2016 NABBA North Harbour

Bodybuilding Championships

'Country of Origin'
- October 29th 2016, North Harbour, Auckland. -

 

 
 

Ms. North Harbour Physique - Tina Merriman
Mr. North Harbour Athletic - Anthony Bowen
Ms. North Harbour Figure - Janine Haywood
Mr. North Harbour Physique - Aaron Vaisigano
Ms. North Harbour Shape - Danielle Jolliffe

Mr. North Harbour Body-Board Shorts - Maloni Latailakepa

 

Masters Athletic 40+
1. Anthony Bowen
2. Spencer Dimond
3. Darryl Barrett

Masters 40+
1. Clint Ashburner
2. Tony Istead
3. Tony Silverthorn
4. Mark Salu

Mr. Body-Board Shorts
1. Malone Latailakepa
2. Manish Pande
3. Michael Yu
4. Matthew Peckett
5. Kaush Kishore
6. Bryce Mills
7. Paul Belli
8. Vincent Tan
9. Rahul Dayal
10. Alex Nukanuka

Masters 50+
1. Donald Espin
2. Gavin Maxwell
3. Tony Woodhouse
4. Steve Williams

Grandmasters 65+
1. Jack Apelu
2. Jeremi Musialkowski

Teenage Men
1. Yaki Alofa

Junior Men
1. Masaki Onodera

Masters Athletic 50+
1. Mark Mallinger
2. Amos Ale
3. Craig Taylor
4. Charlie Choi

Novice Physique Men Tall
1. Neil Mcateer
2. Aaron Scurr
3. Lynn Collins
4. Wayne Joseph
5. Phillip Young
6. Nash Nyashanu

Novice Athletic Tall
1. Mak Fox
2. Jarrod Wood
3. Joe Brockliss
4. Robin Singh

Open Physique Men Short
1. Gary Franke
2. Andrew Murray
3. Finau Faofua

Open Physique Men Tall
1. Aaron Vaisigano
2. Chris Bateman
 

Best Male Performance

1. Mark Salu

Novice Figure Short
1. Aum Kotchasila
2. Tania Lightfoot
3. Dayle Cole

 

Senior Figure 40+
1. Karlene Baker
2. Linda Lelieveld
3. Tracey Kingi

Novice Figure Tall
1. Stephanie Gibb
2. Ursula Ulberg

 

Senior Physique Women 50+
1. Wendy Sole
2. Denise Freeman
3. Joy Crockett

 

Novice Shape
1. Danielle McGough
2. Sarah Bowring
3. Salma Rayan
4. Lauralee Murray
5. Harriet Allen
6. Angela Moananu
7. Jessikah Curran

Open Shape
1. Danielle Jolliffe

 

Novice Physique Women Short
1. Rachelle Turrell
2. Terrina Chapman
3. Rebecca Haywood
4. Nikki Kant
 

Novice Physique Women Tall
1. Aroha Koria

 

Senior Physique Women 40+
1. Barbara Moyes

Open Physique Women Short
1. Tina Merriman
2. Vanessa Burt
 

Senior Figure 50+
1. Gladys Matthews
2. Katy Juretich
3. Ginny McArthur
4. Anita Jump

 

Open Figure Short
1. Janine Haywood
2. Tracey Donovan
3. Sasha Crafar

 

Open Figure Tall
1. Lisa Mahone
2. Maria Oliphant-O’Donnell

 

Best Female Performance

1. Lisa Mahone

 

Top North Harbour Gym

1. Wolfs Gym, Henderson

 

Mixed Pairs
1. Andrew Murray / Janine Haywood
2. Fou Fale / Katerina Fale