> 2014 - NABBA South Island Results

 

       
     
     
 

'Paasha', 'Cafe LOL', 'Les Mills', 'Elegance on Hanover',

'Zaibatsu Hair Art', 'Allied Security' & 'Supplements.co.nz'

proudly presents the

2014 NABBA South Island
Bodybuilding Championships

- September 20th, 2014, Dunedin -

 
 
Muscle Imaging Photos of the 2014 NABBA South Island Show
 

Ms. South Island Physique - De Thin
Mr. South Island Athletic - Shane Berland
Ms. South Island Figure - Janine Haywood
Mr. South Island Physique - Fekita Teu
Ms. South Island Shape - Ruth Tae'iloa
Mr South Island Fitness - Elizabeth Cramer-Roberts

 

Novice Athletic Tall
1. Simon Jones
2. Matthew Wallis
3. Dylan Blackley
4. Karl Moran
5. Tim Lungley
6. Ryan Wilson

 

Novice Athletic Short
1. Serg Chirila
2. Daniel Pryde
3. Scott Daly
4. Ryan Dwyer
5. Ahmed Barnawi
6. Matthew Bartlett

 

Teenage Men
1. Joe Kelso
2. Ethan Brocas
3. Liam Hawley
4. Ambro Lynch

Junior Men
1. Alex Spenceley
2. Ahmed Ali-Jammali
3. Jordan Arnold

 

Masters Athletic 40+
1. Juno Wiparata
2. Paul Christensen
3. Paul Robertson

 

Masters 50+
1. Wayne Doyle
2. Brent McKenzie
3. Richard Smith
4. Hugh Geddes

 

Open Athletic Tall
1. Shane Berland
2. Manuel Ropata
3. Daniel Aitken
4. Simon Collins

 

Novice Physique Men Short
1. Latte Kaufusi
2. Joseph Voyce
3. Matthew Miller

Novice Physique Men Tall
1. Brendan Taylor

Open Physique Men Tall
1. Fekita Teu
2. Glenn Puna
 

Best Male Performance

1. Latte Kaufusi

Novice Figure Tall
1. Alanna Fettes
2. Laura Bungard
3. Kirsten Parcell
4. Ashleigh Malthus
5. Katie Pennicott

 

Senior Figure 40+
1. Judy Duggan
2. Maria Oliphant-O’Donnell
3. Liz O’Sullivan
4. Lisa Williams

 

Novice Shape
1. Ruth Tae’iloa
2. Priyaanka Khatri
3. Esther Walker
4. Alanna Clarkson
5. Lara Jones
6. Aimee Jones
7. Cheyne Mahon
8. Annmarie Hunt
9. Karlene Atkinson

Open Shape
1. Susan Baxter

 

Novice Figure Short
1. Andrea Peacock
2. Jacqui van Dam
3. Rochelle Marshall

 

Novice Physique Women
1. Cathy Pankhurst
2. Mandy Smith
3. Elisabeth Pine

Open Physique Women
1. De Thin
2. Donna Allison

 

Senior Physique Women 50+
1. Debe Stewart

 

Ms Fitness
1. Elizabeth Cramer-Roberts

 

Senior Figure 50+
1. Janine Haywood
2. Cheryl Faulkner

 

Open Figure Short
1. Farah Deobhakta
2. Piki Hoskins
3. Simone Jarden

Open Figure Tall
1. Tonya Fines

 

Best Female Performance

1. Donna Allison

Mixed Pairs
1. De Thin / Scott Daly
2. Ashleigh Malthus / Wayne Doyle

 

Top Gym

1. Sky Fitness Dunedin