> 2014 - NABBA North Harbour Results

 

     
 

'Outback Bodysport NZ' & 'Zeagold'

proudly presents the

2014 NABBA North Harbour

Bodybuilding Championships
- 1st November 2014, North Harbour, Auckland. -

 
 

Ms. North Harbour Physique - Wendy Sole
Mr. North Harbour Athletic - Kurt Brunton
Ms. North Harbour Figure - Janine Haywood
Mr. North Harbour Physique - David Le'afa
Ms. North Harbour Shape - Susan Baxter
Mr. North Harbour Fitness - Pei Su

 

Teenage Men
1. Marcus Hoeflich (Samoa)
2. Jordan Moananu (Samoa)

Masters 50+
1. Ross Andrew (Scotland)
2. Kere Maihi (Poland)
3. Charlie Choi (South Korea)

Masters 70+
1. Frank Stucki (New Zealand)


Mr Fitness
1. Pei Su (China)

Junior Men
1. Stefan Gianni (New Zeland)
2. Vinal Raj (Fiji)
3. Brandon Maihi (Poland)
4. Jayesh Gorhekar (India)
5. Nik Van Den Broek (Holland)

Novice Athletic Short
1. Ivan Murtic (Bosnia)
2. Alfred Williams (Cook Islands)
3. John Lee (South Korea)

Masters Athletic 40+
1. Mark Cornaga (New Zealand)

Novice Athletic Tall
1. Raz Gradimaru (Romania)
2. James Starr (England)
3. Marc Harris (Australia)
4. Dylan Felton (New Zealand)
5. Ben Seymour (New Zealand)

Open Athletic Short
1. Roger Symes (Scotland)

Open Athletic Tall
1. Kurt Brunton (New Zealand)
2. Simon Collins (Ireland)

Novice Physique Men Short
1. Gene Vaafusuaga (Samoa)
2. Edward Brogan (Cook Islands)

Novice Physique Men Tall
1. Liam Bradley (South Africa)
2. Karl Dyster (Cook Islands)
3. Luke Parker (Holland)
4. Madan Sundrarajan (India)
5. John Taumoelau (Tonga)
6. Vainetutai David (Cook Islands)
7. Doyle Lowrie (New Zealand)

Open Physique Men Short
1. Finau Faofua (Samoa)

Open Physique Men Tall
1. David Le’afa (Samoa)
2. Aaron Enoka
 

Best Male Performance

1. Kere Maihi

Senior Physique Women 40+
1. Jan Dixon (Scotland)

Senior Physique Women 50+
1. Wendy Sole (Samoa)
2. Gladys Matthews (Samoa)

Novice Physique Women Short
1. Angie Kim (South Korea)
2. Kimberley Wong (Hong Kong)

 

Senior Figure 40+
1. Deanne Maihi (New Zealand)
2. Karlene Baker (New Zealand)
3. Maria Oliphant-O’Donnell (South Africa)
4. Lyween Crampton (England)
5. Audrey O’Keefe (Scotland)
6. Lourdes Noronha (India)

Novice Figure Short
1. Mandy Vine (France)
2. Jenny Lambdin (New Zealand)
3. Nikki Olridge (New Zealand)

Senior Figure 50+
1. Farah Deobhakta (India)
2. Anita McHardy (Holland)
 

Open Physique Women
1. Andreiva Fernandes (Brazil)
2. Christine Henwood (New Zealand)
3. Nedine Greyling (South Africa)

 

Novice Shape
1. Danielle Wightman (New Zealand)
2. Masiel De Rodt (Chile)
3. Amanda Turner (New Zealand)
4. Emma-Jayne McCarthy (Scotland)
5. Sarah Nash (England)
6. Alix Bartholomew (Australia)
7. Fatima Leung-Wai (Samoa)

Open Shape
1. Susan Baxter (Ireland)

 

Novice Figure Tall
1. Kirsten Jarvis (New Zealand)
2. Rachel Armstrong (New Zealand)
3. Oriel Pulley (New Zealand)
4. Trudy Burt (New Zealand)
5. Sharyn Beech (New Zealand)
6. Allison Lesage (France)
7. Kate Vox (South Africa)

 

Open Figure Short
1. Janine Haywood (New Zealand)
2. Simone Jarden (Spain)
3. Nici Symes (Scotland)

Open Figure Tall
1. Charlene Jones (England)
2. Chloe Belli (New Zealand)

 

Best Female Performance

1. Maria Oliphant-O’Donnell

 

Mixed Pairs
1. Roger Symes / Nici Symes (Scotland)
2. Simon Collins / Susan Baxter (Ireland)

 

Top Gym

1. Fitness Plus (Counties Manukau)

Country of Origin: Twenty-one Countries represented
GOLD - New Zealand
SILVER - Samoa
BRONZE - Scotland