> 2014 - NABBA Nationals Results

 

   
 
'BSN - Finish First' proudly presents the
2014 NABBA National Bodybuilding Championships

- 26th October 2014 -
 

Photo by Muscle Imaging

 

    Thanks to our 2014 Sponsors

 

   
             
       
             
       
             
       
             
       
             
       
             
       
             
       
             
       
             
       
             
       
 
SUPPORT OUR SPONSORS
 
 

Ms. NABBA New Zealand Physique - Tina Merriman
Mr. NABBA New Zealand Athletic - Kurt Brunton
Ms. NABBA New Zealand Figure - Janine Haywood
Mr. NABBA New Zealand Physique - Denver Chandy
Ms. NABBA New Zealand Shape - Sarah Goldsmith
Ms. NABBA New Zealand Fitness - Laurelle Jury

Mr. NABBA New Zealand Fitness - Gavin Cooper

 

Masters 40+
1. Aaron Kibblewhite
2. Graeme Evans

Masters 50+
1. Wayne Doyle
2. Macario Rulete

Masters 60+
1. Greg Bigg
2. Jack Apelu

Masters 70+
1. Frank Stucki
2. Gary Kirk
3. George Ward
 

Masters Athletic 40+
1. Anthony Bowen
2. Jamie Olsen
3. Juno Wiparata
4. Roger Symes

 

Masters Athletic 50+
1. Seru Tabudravu
2. Len Wawatai
3. Phil Wysocki

 

Teenage Men
1. Joe Kelso
2. Isaac Chamberlain
3. Tee Kerehoma-Hoerara
4. Liam Phillips
5. Ezra Pooley
6. Liam Hawley

 

Junior Men
1. Alex Spenceley
2. Joel Ashworth
3. Jordan Dowling
4. Jake Moffitt
5. Mundsan Ah Chong
6. Rex Braganza
7. Abbey Wawatia

 

Novice Physique Men Short
1. Clint Ashburner
2. Joaquim de Farias

Novice Physique Men Tall
1. John Alio
2. Brendan Taylor
3. Ioapo Savaiinea
4. Brendan Udy
5. Madan Sundrarajan
6. Dougal Dickson


Novice Athletic Tall
1. Matt Cleaver
2. Tony Small
3. Darin Beare
4. Tai Mataki
5. Jason Tahi
6. Nathan Parata
Out of top six
Reilly Brown
Mike Callender
Mark Kaipo
Justin Taylor
Sean Woon

 

Open Physique Men Tall
1. Fekita Teu
2. Ryan Emery
3. David Le’afa
4. Craig Brider
5. Rhys Martin
6. Glenn Puna
7. Thomas Tataurangi

 

Open Athletic Short
1. Darren Faulkner
2. Brian Jenkins

 

Open Athletic Tall
1. Alex James
2. Ben Coll
3. Mike Smith
4. Simon Collins
5. Manuel Ropata
6. Ettienne Nelson

 

International Athletic
1. Kurt Brunton
2. Rick Ujfalussy
3. Andrew Murray

Open Physique Men Short
1. Miguel Villalobos
2. Damian Crookes

International Physique Men
1. Denver Chandy
2. Kenneth Clayton

Mr. Fitness
1. Gavin Cooper
 

Best Male Performance

1. Tony Small

Senior Figure 40+
1. Judy Duggan
2. Jackie Small
3. Maria Dunlop
4. Tracey Donovan
5. Julie Baines
6. Maria Oliphant-O’Donnell
Out of top six
Cathy Orevich
Tina Bishop
Lisa Williams

 

Senior Figure 50+
1. Ali Gascoine
2. Farah Deobhakta
3. Ali Richards
4. Anita McHardy

 

Senior Physique Women 40+
1. Tanja Grunwald
2. Deanne Corney
3. Carmen Simonsson

 

Senior Physique Women 50+
1. Wendy Sole
2. Julie Harris
3. Gladys Matthews
4. Gill McCann
5. Robyn Gilbert
6. Joy Crockett

 

Novice Figure Short
1. Frances Bezuidenhoudt
2. Jodie McLaughlin
3. Tracey Webster
4. Lyween Crampton
5. Rebecca Moss
6. Haylee Aitken
Out of top six
Nadene Parata
Ngahuia Bristowe

Novice Athletic Short
1. Jesse McLachlan
2. Serg Chirila
3. Jamie Larsen
4. Kerry Smith

Novice Figure Tall
1. Charlene Jones
2. Chloe Belli
3. Alanna Fettes
4. Diana Oomen
5. Kirsten Parcell
6. Olivia Bates
Out of top six
Trudy Burt
Andrea Callender
Sonia Collins
Miranda Laney
Deanne Maihi
Ashleigh Malthus
Theresa Gale-Mancer
Billie Thomas McKenzie

Novice Physique Women Short
1. Jo Stevenson
2. Luana Green
3. Trish Davis
4. Rebecca Haywood

 

Novice Shape
1. Kate Forster
2. Ruth Tae’iloa
3. Rachael Palmer
4. Esther Walker
5. Lauren Ashley
6. Kimberley Wong
Out of top six
Laura Anderson
Alana Clarkson
Kristie Finnegan
Kate Rongonui

Novice Physique Women Tall
1. Kristie Tungatt
2. Connie King
3. Missy Lord
4. Nadene Chapman
 

Open Physique Women Short
1. Tina Merriman
2. Jan Dixon
3. Christine Henwood

Open Physique Women Tall
1. Nedine Greyling

 

International Physique Women
1. Frances Robinson

 

Open Figure Short
1. Sarah Malthus
2. Lynette Burgess
3. Simone Jarden
4. Nici Symes

 

Open Shape
1. Sarah Goldsmith
2. Rebecca Nisbett
3. Susan Baxter
4. Tracy Coyle
5. Tamara Merriman

 

Open Figure Tall
1. Michelle Middleton
2. Karen Cross

International Figure
1. Janine Haywood
2. Tonya Fines

 

Ms. Fitness
1. Laurelle Jury
2. Elizabeth Cramer-Roberts

 

Best Female Performance

1. Tonya Fines

 
National Provincial Champion

1. Manawatu

 

Mixed Pairs
1. Tony Small / Jackie Small
2. Roger Symes / Nici Symes
3. Wayne Doyle / Ashleigh Malthus