> 2013 - NABBA South Island Results

 

 
       
 
     
 
 

Paasha, Cafe LOL, Les Mills,

Beaute Skin Bar & Supplements.co.nz

proudly presents the

2013 NABBA South Island Bodybuilding Championships
- September 7th 2013, Dunedin. -

 

Ms. South Island Physique - Tania Pitt-Guthrie
Mr. South Island Athletic - Peter Hart
Ms. South Island Figure - Janine Haywood
Mr. South Island Physique - Graeme Evans
Ms. South Island Shape - Susan Baxter
Mr. South Island Fitness-Model - Basem Andijani
Ms. South Island Fitness-Model - Aimee Jones

 

Novice Athletic Short
1. Robert Calkin, Otago
2. Bjorn Constable, Hawkes Bay
3. Chris Georgeou, Otago
4. Irshad Ali, Southland
5. Simon Pointer, Otago
6. Ryan Glass, Otago

Teenage Men
1. Luke White, Otago
2. Liam Hawley, Otago

Junior Men
1. Alex Spenceley, Otago
2. Sam Smithells, Otago
3. Abdul Al-Beshri, Otago
4. Matthew Hales, Otago

Novice Athletic Tall
1. Shane Berland, Otago
2. Manuel Ropata, Otago
3. Daniel Aitken, Otago
4. Stefan Freeth, Auckland
5. James Gordon, Otago
6. Michael Daly, Canterbury

Masters 40+
1. Graeme Evans, Otago
2. Brett Cullen, Waikato
3. Gregory Scott, Otago

Masters 50+
1. Brent McKenzie, Otago
2. Hugh Geddes, Otago

Novice Physique Men
1. Shannon Thwaites, Otago
2. Nick Andries, Southland

Masters Athletic 40+
1. Paul Christensen, Otago
2. Tim Pryde, Otago
3. Darryl McNamara, Otago

Masters Athletic 50+
1. Peter Hart, Otago

Open Athletic
1. Mike Smith, Waikato

Mr Fitness Model
1. Basem Andijani, Otago
2. James Danvers, Otago

Best Male Performance
1. Abdul Al-Beshri

Shape
1. Susan Baxter, Otago
2. Mary-Ann Moller, Otago
3. Tegan-Jayne Harvey, Otago
4. Sandra Kim, Otago

 

Novice Figure Tall
1. Barbara Olah, Otago
2. Georgia Brownlee, Otago
3. Debbie Nicholson, Otago
4. Lisa Williams, Otago
5. Lily Allen, Otago
6. Fiona Hall, Otago
7. Alice Richards, Otago
8. Tracey Wilson, Otago
9. Miranda Laney, Canterbury

 

Senior Figure 40+
1. Judy Duggan, Southland
2. Lynda Evans, Otago
3. Kristy Ovens, Otago
4. Liz O’Sullivan, Southland

Novice Physique Women
1. Maryjane Thomas, Southland

Senior Physique 40+
1. Tania Pitt-Guthrie, Canterbury
2. Cathy Pankhurst, Southland

Senior Physique 50+
1. Linda Howard, Southland

 

Senior Figure 50+
1. Farah Deobhakta, Taranaki
2. Debe Stewart, Otago

 

Novice Figure Short
1. Bronwyn McConechy, Southland

Open Figure
1. Janine Haywood, Counties Manukau

 

Ms Fitness Model
1. Aimee Jones, Otago
 

 

Best Female Performance
1. Lily Allen

 
Mixed Pairs
1. Sam Smithells & Tegan-Jayne Harvey, Otago

Top Gym/Team

1. Sky Fitness